قلیائیت کل

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. قلیائیت کل

شرکت دانش بنیان بهداشت محیط اندیش افتخار دارد با داشتن مجوز آزمایشگاه معتمد محیط زیست وبهره گیری از کادر مجرب و تجربیات اساتید دانشگاهها، خدمات اندازه گیری قلیائیت را ارائه نماید.

کلیات:

قلیاییت میزان توان مقاومتی یک محلول در برابر اسیدی شدن است که براساس میزان یون‌های هیدروکسید (OH)، کربنات (CO3)  و بیکربنات (HCO3) اندازه‌گیری می‌شود. ترکیباتی نظیر براتها، فسفاتها، سیلیکاتها و بازها می توانند در آب قلیائیت ایجاد نمایند. قلیائیت کل مجموع کربنات و بی کربنات می باشد. قلیائیت به آب طعم تلخی می دهد. یکی از روشهای تعیین قلیائیت تیتراسیون می باشد. جهت تعیین هیدروکسید و کربنات از معرف فنل فتالئین و برای تعیین بی کربنات از معرف متیل اورنژ استفاده می شود. معرف فنل‎ فتالئين رنگ ارغواني و معرف متيل اورانژ رنگ محيط نارنجي زرد ایجاد می نماید. قلیائیت بر حسب هم ارز کربنات کلسیم(mg/Lit CaCo 3)  گزارش می گردد.

نتایج آزمايش قليائيت در محاسبات مقدار مواد شيميايی جهت عمل انعقاد وسبک نمودن آب قابل استفاده است.

دو نوع قلیائیت مطرح عبارتند از:

– قلیائیت نسبت به فنل فتالئین (P)

– قلیائیت نسبت به متیل اورنز (M)

بر این مبنا، پنج حالت در محاسبه قلیائیت قابل ارائه است:

– اگر P=M شود در محيط كربنات و بي كربنات وجود ندارد و قليائيت آب منحصراً مربوط به هيدروكسيدهاست ( (pH>8

– اگر   P> شود  قليائيت مربوط به هيدروكسيدها و كربنات‎ها می باشد.

– اگر P=0 شود قليائيت آب مربوط به بی­كربنات است و pH آب در اين حالت از 8.3 كمتر مي‌شود. در اين حالت قليائيت بي‎كربناته برابر قليائيت كل خواهد بود.

– اگر   P< شود در اين حالت كربنات دو برابر مقدار فنل ­فتالئين است و بي‌كربنات حاصل اختلاف قليائيت كل و قليائيت كربنات می باشد ( M-P).

– اگر P=  شود قليائيت آب فقط مربوط به ‎كربنات است  و در این حالت pH=8.3  می باشد.

نگهداری نمونه:

نمونه باید در ظروف شیشه ای یا پلی اتیلنی در یخچال نگهداری شود. ظروف نمونه باید کاملا” پرشده و درهایش محکم بسته باشد. در مورد نمونه های فاضلاب یا آبهای آلوده حاوی عوامل میکروبی که فعالیت میکروبی منجر به تغییر گاز دی اکسید کربن می گردد، پیشنهاد می شود نمونه ها در کوتاه ترین زمان ( ترجیحا” شش ساعت تا یک روز) آزمایش شوند. در این نمونه ها، از تکان دادن نمونه و تماس با هوا باید اجتناب گردد.

تداخلات:

صابونها ، ترکیبات روغنی، نفت و چربی و مواد جامد معلق یا رسوبات می توانند بر روی الکترودها اثر مداخله ای داشته باشند.

آزمایشگاه معتمد محیط زیست به منظور ارائه نتایج صحیح در آزمایشات تعیین مقادیر آلاینده های فیزیکوشیمیائی و میکروبی لازم است اثرات مداخله ای مختلف را در نظر گرفته و در صورت نیاز آنرا اصلاح نماید.

منابع :

Standard Methods for the Examination of Water and  Wastewater, 22st edition. American Public Health Association, New York. 2012 , 2320-B( Page, 2000-34 )

فهرست